A helytelen táplálkozás, akár közvetlen okozója lehet betegségeknek éppúgy, mint az egymással össze nem illő ételek fogyasztása vagy alkatnak, állapotnak, évszaknak, napszaknak nem megfelelő étkezés. Különösen fontos lenne, ha tisztában lennénk önmagunk alkati sajátosságaival, mindezt azért, hogy az annak megfelelő, tudatos táplálkozásunkkal a harmonikus egyensúlyt fenntartsuk. Kibillentség esetén táplálkozásunkon annak tudatában kellene változtatni, hogy milyen természetű a probléma – hideg vagy forró – és a kórok a három nedv milyen irányú és erősségű zavarából ered.
Természetesen vannak általános irányelvek, melyek mindenkire alkalmazhatóan nagyobb fizikai jóléthez és vitalitáshoz vezetnek, ami valójában nem más, mint egy tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott, természetes táplálkozás, alacsony zsírbevitellel, mérsékelt húsfogyasztással, a túlzottan domináns ízek kerülésével, mint pl. a nagyon édes vagy nagyon sós ételek. Az alkohol fogyasztása is mértékkel ajánlott. A modern, nagyvárosi életben a gyorséttermi ételek zsírtartalma magas, viszont igazi élő tápértéke nincs. Javasolt még kerülni az ecetes, befőzött és konzerv ételek és italok fogyasztását, különösön a gyermekkor éveiben, így megelőzve a különböző betegségek korai megjelenését.
A javallat szerint, a legoptimálisabb, ha az étkezés befejeztével a gyomor háromnegyed része kerül megtöltésre úgy, hogy fele szilárd étellel, egynegyede folyadékkal telített, a maradék negyed pedig maradjon üres az emésztő enzimek működéséhez.