Az írott tibeti történelem során a női testtel kapcsolatos orvosi ismeretek leginkább a női testről, tudatról és érzelmekről alkotott buddhista – leginkább szutrikus, kolostori valamint a tantrikus – látásmódon keresztül került megfogalmazásra.
A tibeti orvoslásban a női test működésének magyarázatát és megértését mélyen befolyásolták a buddhista nézetek. A szutrikus, kolostori valamint magasabb tantrák általi magyarázata és értelmezése meglehetősen eltérő.
Egyes gyógyászati szövegek írói cölibátusban élő szerzetesek voltak, ezért a női létet alacsonyabb karmikus érdemek eredményének tartották. A tantrikus látásmód szerint viszont a nők az erő, a bölcsesség forrásai és a világok teremtői.
Az előadáson szó lesz a test kialakulásáról és működéséről – fizikai, energetikai és okozati szinten -, az életerők esszenciájáról, ami hasonlóan értelmezhető, mint a nyugati orvoslásban ismert hormonok, melyek nem csak a testi, de a mentális és érzelmi egészségünk szerves részei is.
A tibeti gyógyászat és a biomedicina összevetése révén megértjük az elemi energiák, energetikai együtthatók hatását a hormonokra, azok hatását pedig a női testre – beleértve a végbemenő élettani és érzelmi változásokat is -, különösen a menstruációs ciklus és életszakaszok során.
Az előadás célja, hogy betekintést nyerjünk és talán kicsivel jobban megérthessük a női test, energetikai és érzelmi egészség komplexitását, külön figyelmet fordítva a test finom energetikai működésére és arra, hogy miként segíthet e tudás a nők mindennapi életében.